Site Analizi Nasıl Yapılır?

  • 27 Nisan 2022
  • SEO

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar artık kendilerine ait web siteleri kurmaktadır. Bu web siteleri üzerinden ciddi miktarlarda para kazanmaktadır. Web sitelerinde asıl amaç güzel bir reklam ve tanıtımla insanları kendi web sayfasına çekmektir. Bununla birlikte ziyaretçilerin artması web sayfasının da gelirinin artması anlamına gelir. Web siteleri kurulurken belirli bir kalite standardında kurulması önemlidir. Böylece belirli bir kalite de olan siteler daha çok ön plana çıkmakta ve daha çok ziyaretçi çekmektedir.

Web sayfası kurucuları sayfaların kalite yönetimini kontrol ederken bunun için analiz yöntemlerine başvurmaktadır. Sayfa kurucuları analiz aşamasında kaliteden ödün vermeden gereken ne ise onu yapmaları gerekmektedir.

Site Analiz Nedir?

Genel itibariyle bakıldığında site analizi sayfa kurucularının ve girişimcilerinin kurmuş oldukları sitelerde hataların ön plana çıkarılması ve bu sitelerde yapılan hata durumunu öğrenmek için site analiz çalışması denmektedir. Seo analizi ise bir web sitesi hakkında önemli bilgilere sahip olmayı sağlayan ve web bilgilerinin ölçümü ve toplanması amaçlı olarak yapılan bir çalışmadır. Analiz etmek hakkında bilgi de verilirse; site içinde bilgileri ve sorunları toplu olarak ön plana çıkarmaya çalışan sistem çalışmasıdır.

Web sayfası kurucuları öncelikle sayfanın kalitesi bilgi durumu ile ilgili büyük çalışması gerekmektedir. Çünkü ziyaretçiler sayfaya geldiği zaman aradığı bilgiyi o sayfada bulsun ve diğer sayfalara gitmesin bu konuda web sayfası kurucularına büyük iş düşmektedir. Site analizi yapmak sayfada gereksiz olabilecek bilgilerin silinmesine eksik bilgi varsa bunun tespit edilip eklenmesine yarayacak bir analiz çalışması da denebilir. Site analizleri web sayfası kurucularına büyük fayda sağladığı görülmüştür.

Site Analiz Programı ile Arama Motorunda Öne Geçmek

Site analizi yapmak bilindiği üzere birçok farklı program üzerinden yapılmaktadır. Çoğunlukla bu analiz aşaması 14 gün deneme için yapılmaktadır. Site analiz programı özel olarak geliştirilen eklentiler ile sayfanın sosyal medyada tanıtılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte içeriğe katılımcılar artar ve sayfaya ziyaretçi gelmeye başlar.

Site analiz programı ile sayfalar Google arama motorunda ön plana çıkmakta ve kendini tanıtma olanağı bulur.  Bunun içinde web sayfası kurucularının belirli bir miktar parayı gözden çıkarması gerekmektedir. Bunu tanıtım amaçlı olarak kullanmakta ve ileriye dönük bir şekilde geri alabilmektedir. Genel tabirle sayfa kurucuları önce kendi hesaplarında sayfalarını tanıtmakta ve daha sonra reklam ve tanıtım yoluna başvurmaktadır. Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için reklam konusunda Google arama motoru her zaman ön planda olmaktadır.

Site Analiz Çözümleri Nedir?

Web sitesinin düzgün çalışması için sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların giderilmesi önemli olmaktadır. Genel itibariyle stabil olarak çalışması ziyaretçiler için önemli olmaktadır. Bu koşullar altında sayfanın bilgi vermesi yetmemekle birlikte sayfaya gelen ziyaretçiye ilgi çekici bir yapısı olması da önemlidir. Web sitesinin günlük ziyaretçi sayısı kullanılan anahtar kelimelerin tüketiciler üzerinde etkilerini belirlemeyi amaçlar.

Diğer bağlamda siteye girilen belirli zaman dilimleri arası belirlenmeli ve rapor haline getirilip herhangi bir sorun oluşumunda çözüm için daha hızlı bir yöntem olabilmektedir. Bu nedenle ziyaretçilerin yoğun olduğu bir zamanda sayfa da oluşabilecek herhangi bir durum sayfanın ziyaretçi sayısını düşürecek ve gelirlerini azaltacaktır.

Site Hızı Analizi Nasıl Yapılır?

Sitelerin web tarayıcıları üstünden giriş hızı bilgilerinin verildiği değişik site hızı çözümleme araçları vardır. Hız testleri bu araçlar sayesinde çevrim içi olarak gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları bir bağlantı üstünden online olarak internet sitesinin hızını ölçmeye destek olur. Yapılan ölçümler PDF formatında bütün sorgulamaların detaylı bir çıktısını içerecek biçimde kullanıcılara sunulur. Web sayfası kuracak SEO’lar site hızına dikkat etmesi gerekmektedir.

Site içinde oluşabilecek herhangi bir aksaklık ve hata oluşumu sayfanın kullanıcılar arasında güvenirlilik açısından kötü durum olacaktır. Bir ziyaretçi sayfa da hız, güvenirlilik, bilgi çeşitliliği istemektedir. Bu nedenle sayfanın her yönüyle ziyaretçilere hitap etmesi önemli bir konu olmaktadır. Ziyaretçiler genel baz da ilgi çeken sayfaları daha çok tercih etmektedir. Bu durumda SEO daha çok bilgi veren bunun yanı sıra daha hızlı olan ve ziyaretçilere hitap edecek bir sayfa kurması son derece önemlidir.

Kaynak : Moradam Digital Pazarlama Ajansı

Diğer Yazılar

Bütün makaleleri incele