Televizyon Reklamları ile Marka Bilinirliğini Artırma

Televizyon reklamları, hedef kitleye ulaşmak ve pazarlama yapmak adına markalar için önemli bir avantajdır. Bu avantajı değerlendirmek için ise ciddi bir planlama yapmak gerekir. Aksi takdirde çıkılacak olan reklamlar bir karşılık bulmayacağı gibi marka değerini de arttırmayacaktır. Peki televizyon reklamları ile marka bilinirliğini nasıl arttırabilirsiniz?

Öncelikle marka bilinirliğini ele almak gerekiyor. Her ne kadar dijital pazarlama alanında atılımlar artsa da televizyon reklamları gibi geleneksel yöntemler bırakılamıyor. Bunun temel sebebi neredeyse her yaştan bireye erişebilme, istenilen saatte yayın yapabilme ve ciddi bir marka bilinirliği sağlamaktır.

Markanızın farkında olmayan kişilere kendinizi fark ettirmek ve dahası markanızın seçilmesini sağlamak için televizyon reklamlarını tercih edebilirsiniz. Geleneksel reklamlar arasındaki bu yöntem doğru kurgulandığı ve medya planlama yapıldığı müddetçe markanızın hedef kitle tarafından bilinmesine yol açacaktır.

Televizyonun Gücü: Kitlelere Ulaşma

Daha önce de değinildiği üzere dijital reklam pazarlama çalışmalarına birçok marka yönelmiş olsa da televizyon reklamları küçümsenecek bir durumda değildir. Günümüzde özellikle rayting alan TV reklamları sayesinde hedef kitlelerinize sandığınızdan daha kolay ulaşabilirsiniz.

Markanızın hizmet sunduğu hedef kitlesine göre (cinsiyet, yaş özelliklerine göre) özel reklamlar hazırlatabilir buna göre reklamları çıkabilirsiniz. Kitlelere ulaşmak için 7/24 kullanabileceğiniz bu reklam türü özel saatlerle de sınırlı tutulabilir. Bu durumda özellikle izlenme oranlarının en yüksek olduğu saatlerde programlar arası, dizi arasında ve bizzat dizilerde markanızı gösterebilirsiniz.

Tüm bunlar birer avantaj olsa da bu avantajları elde etmek için dikkatli davranmak gerekiyor. Medya planlama ajansı ile çalışmanın önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Kişisel olarak televizyon reklamı oluşturmak imkânsıza yakındır. Ancak medya planlama sayesinde çekiminden, planlamaya kadar tüm işleri tek elden halledebilirsiniz.

Yaratıcı Reklam Tasarımının Önemi

Günümüzde aktif olarak yer alan sayısız televizyon reklamı vardır. Peki kaçı aklınızda yer edindi? Hangi reklamı gördüğünüzde doğrudan aklınıza bir marka geliyor? Bu soruların cevabı şüphesiz yaratıcı reklamlardan geçmektedir. Yaratıcı olan reklamlar markanızın bilinirliğini arttırırken vermek istediğiniz mesajı da çarpıcı bir şekilde yansıtmaktadır.

Özellikle giderek artan reklam dünyasında yaratıcılığı yakalamak markanız adına zor gelebilir. Fakat sektörde hizmet veren ajanslar aracılığıyla yaratıcı fikirleri ortaya koyabilirsiniz. Böylece yaratıcılığın getirdiği ilgi, dikkat ve akılda kalıcılık ile markanızı öne çıkarırsınız. Diğer reklamlara nazaran daha fazla izlendiği gibi markanıza doğrudan dönüşümler de sağlanabilir.

Diğer taraftan her ne kadar ilk hedef televizyon reklamları olsa da bu reklamları sosyal medya gibi dijital ortamlara da taşıyabilirsiniz. Nasıl mı? Geçtiğimiz yıllarda bir markanın oluşturduğu yaratıcı reklam kampanyası sosyal medyada ses getirdi. Birden fazla kanalda eş zamanlı olarak alınan reklam ile birçok kişi önce korktu daha sonra sebebi için sosyal medyaya girdi. Kısa sürede marka televizyon izleyicisi kadar sosyal medya kullanıcılarının da dikkatini çekmiş oldu.

İşte tüm bunlar yaratıcı bir reklamdan geçmektedir. Söz konusu yaratıcılık için illa eş zamanlı reklamlar oluşturmanıza gerek yoktur. Çekim, planlama, senaryo, iletişim ve mesaj, müzik gibi unsurlarla da farklılaşabilirsiniz. Ancak yine belirtmek gerekiyor ki tüm bunlar için profesyonel bir destek gerekir.

Reklam Zamanlaması: Ne Zaman ve Nasıl Yayınlanmalı?

Televizyon reklam ajansı ile anlaştığınızda markanıza dair çok fazla endişeye kapılmanıza gerek kalmaz. Eğer bu ajans profesyonel çalışma gösteriyorsa kısa sürede sizler için planlama ve çalışmalara başlayacaktır. Onay aşamasında yer almanız yeterli olup reklamların etkili olduğunu gözlemlemek sizlere kalır.

Oluşturulan planlar ve reklam çekimleri tamamlandığında ise akla gelen ilk soru ne zaman ve nasıl reklamın yayınlanacağı olur. İşte tam bu aşamada firma olarak sizlerin vereceği veriler önemlidir. Hedef kitleniz, markanızın ulaşmak istediği nokta ve cinsiyet/yaş kitlesi reklam saatini belirler.

Örnek vermek gerekirse çocukları hedefleyen bir markanın akşam 20.00 sonrası reklam kuşağında yer almasının önemi yoktur. Daha çok çocukların televizyon izlediği saatlerde aktif olması gerekir. Aynı zamanda yayınları eğlenceli, bol müzikli ve renkli olmalı ki dikkat çekmelidir.

Yetişkinlerde ise akşam dizi kuşağında reklamların yayınlanması daha doğrudur. Özellikle TV reklamları kapsamında dizilere bu yüzden reklam verilmektedir. Dizilere yerleştirilen reklamlar sayesinde milyonlarca kişi eş zamanlı olarak markanıza dair bilgi edinebilmektedir.

Diğer Yazılar

Bütün makaleleri incele