Katar Parsiyel Frigo Nakliyat

  • 11 Nisan 2021
  • SEO

Arap yarım adasının güney doğu kısmında kalan Katar’ın tek kara komşusu Suudi Arabistan’dır. Üç yanı Basra Körfezi ile çevrili olan ülkenin ekonomisi petrol ve doğal gaz üretimine dayanmakta, bunun dışında çok az sayıda kişi balıkçılık ve inci toplayıcılığı yapmaktadır. Başkenti Doha olan ülke bunlardan başka neredeyse hiçbir şey üretilmemekte, her şey dışarıdan ihraç edilmektedir. Petrol ve doğalgazdan sonra ülkenin en önemli geliri turizmdir.

Ekonomisinin ve gündelik yaşamın tamamen dış ticarete bağlı olduğu Katar nakliyat sektörünün stratejik öneme sahip olduğu ülkelerden biridir.

Katar – Türkiye Ticaret Hacmi

2017’den itibaren Türkiye – Katar ticareti dengeli bir biçimde artmaktadır. 2019 yılında ticaret hacmi 1.4 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. İki ülke arasında kurulan iş konseyi bu hacmin arttırılması için faaliyetlerine devam etmektedir. Bunlar arasında alternatif Katar nakliye yollarının da açılması da bulunmaktadır.

Katar – Türkiye Arasında Kullanılan Rotalar

Günümüzde kullanılan rotalar Mersin ve Antalya limanından kalkarak İsrail veya Mısır limanlarından inişin ardından yolun devamına kara yollarından devam etmek şeklindedir. Aynı zamanda direk Katar’a kadar giden feribotlarla da TIR’ların taşınması gerçekleşmektedir.

Deniz rotalarının kullanıldığı yolculuklar, hava durumuna göre, 2 hafta civarında gerçekleşmektedir. Ancak feribotlar her türlü maddeyi taşıyan TIR’ı kabul etmediğinden dolayı, bazı durumlarda bu rotalar kullanılamamaktadır. Konu ile ilgili güncel bilgileri müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizden Katar’a yapılan ihracat çok çeşitli kalemlerden oluşmaktadır. Ülkeye yapılan süt ve süt ürünleri ihracatının yüksek olmasından dolayı Katar frigo araçların yoğun olarak kullanıldığı rotalardan biridir. Katar Parsiyel taşımacılık konusunda da yoğun olan rotalardan biridir. Ülkeye yapılan ihracatın önemli bir kısmını elektronik – elektrik aksam ve cihazlar, mobilyalar, inşaat gereçleri ve aletleri oluşturmaktadır.

Taşıyacağınız yükün niteliğine ve miktarına göre müşteri temsilcilerimiz sizin için en uygun ve ekonomik taşıma planını oluşturup sizinle paylaşacaklardır. Katar’a veya Katar’dan ülkemize yapacağınız her türlü taşıma işi için bizimle görüşmeden hareket etmeyin.

Diğer Yazılar

Bütün makaleleri incele