Yangın Merdiveni ve Önemi Konusunda Bilgilendirmeler!

Bina içerisinde herhangi bir nedenden dolayı yangın çıkabilir. Yangın, gerekli önlemler alınmadığı sürece can ve mal kayıplarının yaşanmasına neden olur. Bina içerisinde çıkan yangında öncelikle can kaybının yaşanmaması sağlanmalıdır. Can kaybının yaşanmaması, binada bulunan insanların güvenli bir şekilde binadan uzaklaşması için yangın merdiveni kullanılmaktadır. Yangın merdivenleri binanın dış cephesine kurulan merdivenlerdir. Bina içerisindeki insanların hızlı ve güvenli bir şekilde binadan uzaklaşmasını sağlar.

Yangın Merdiveni Çeşitleri Neler?

Yangın merdivenleri iki farklı şekilde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bunlar;

  • Z tipi yangın merdivenleri
  • Dairesel yangın merdivenleri

Z tipi yangın merdivenleri en çok kullanılan merdiven tipidir. Bu merdiven çeşidi zikzak görünümlüdür. Dairesel yangın merdivenlerinde köşeler olmaz. Yangın merdivenleri sadece yangın anında değil farklı doğal afetlerde ya da can güvenliğinin riske girdiği durumlarda da kullanılmaktadır. Yangın danışmanı, binada oturan insanların güvenliğini korumak adına hizmet vermektedir.

Yangın Sprink Sistemi Nedir?

Yangın sprink sistemi, yangın anında devreye giren bir sistemdir. Sistem üzerinde su fıskiyelerinin bağlı olduğu su boruları bulunmaktadır. Yangın anında bu sistem yangını algılar ve su fıskiyeleri devreye girer. Yangını söndürmek ya da yangını kontrol altına almak adına kullanılan bu sistem sayesinde can güvenliği sağlanmaktadır. Bina içerisinde bu sistemin kurulması için uzman firmalardan destek almak gerekir.

Yangın merdivenlerinin kurulumu ve sistemin kurulumu için Başarı Mühendislik tercih edilebilir. Başarı Mühendislik Yangın Güvenlik Sistemleri uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Yüksek kaliteye sahip yangın güvenlik sistemleri kısa süre içerisinde hazırlanarak kullanıma sunulmaktadır. Bina içerisinde can güvenliğinin sağlanması adına geliştirilen bu sistemlerle ilgili herhangi bir sorun olduğunda uzman ekip gerekli kontrolleri yapmaktadır. Mühendislik firmasının vermiş olduğu hizmetten faydalanmak isteyenler firmanın ücretsiz keşif hizmetinden de faydalanabilir.

Diğer Yazılar

Bütün makaleleri incele